Skolioza

Nie jesteśmy symetryczni.

Skolioza jest asymetrią, ale też nie jest niczym niezwykłym. Nie jest źródłem dolegliwości pleców. Nasze ciała najczęściej nie są symetryczne. Prawa strona ciała nie „równa się” lewej. Mamy „skręcone” miednice, lekkie skoliozy. Mamy różne długości kończyn. Jedna ręka jest dominująca, więc jedna strona rozwija się inaczej. Obojczyk może być krótszy i grubszy. To nie są żadne powody do niepokoju. To jest norma. Nie powinno się obwiniać tych naturalnych cech o nasze dolegliwości bólowe. Ich korekcja nie przyniesie rozwiązania, jeśli chodzi o dolegliwości. A często ta korekcja jest niemożliwa i zbędna.


Usain Bolt – słynny sprinter ma skoliozę i nierówny krok biegowy. Jessica Ashwood (na zdjęciu) to złota medalistka z Igrzysk w Rio. Asymetrie nie przeszkodziły im w osiąganiu najwyższych celów sportowych.
Większość ludzkości ma jakieś niedoskonałości i asymetrie. Nie ma to związku z bólem pleców, czy podobnymi kłopotami. Autor tego artykułu też ma ‚krzywą” miednicę oraz lekką skoliozę. Żyje sobie normalnie, uprawia sport i nie uskarża się na bóle pleców. Nie jesteśmy symetryczni!

Kiedy usłyszycie, że od jakiegoś terapeuty, że przyczyną waszych dolegliwości jest skręcona miednica albo różna długość kończyn potraktujcie to z dużym dystansem. Nie ma żadnych dowodów, na takie stwierdzenia!

Przeczytaj również

Pogorszyło mi się.

Przebieg rehabilitacji. Zdarza się, że pacjent skarży się, że terapia mu nie pomaga a nawet szkodzi. Co może być przyczyną? Nie…
WIĘCEJ

Zastrzyki nie pomagają na ból stawów.

Blokada sterydowa? Nie rób tego! Zastrzyki sterydowe nie powinny być leczeniem pierwszego rzutu. Zastosowanie kortykosterydów powoduje uszkodzenie kolagenu. Twoje więzadła…
WIĘCEJ

Dyski jak pasta do zębów.

„Wcisnął mi dyski.” - takie stwierdzenie to mit! Dysków nie da się wcisnąć. Dyski się nie wysuwają i nie wsuwają.…
WIĘCEJ