Przepuklina dyskowa

Dyskopatia – im gorzej, tym lepiej!

Dyskopatia, czyli przepuklina dyskowa może zniknąć. Im bardziej dysk uszkodzony, tym lepsze rokowania. Im większa przepuklina dyskowa tym większa szansa na jej wchłonięcie przez nasz organizm. Nasze ciało ma taki wbudowany mechanizm obronny. Jak dysk wypłynie to przychodzą dobre komórki żerne zwane fagocytami i zjadają to co „wylazło”.


Dyskopatia ma różne stopnie. Bulging to małe wypuklenie dysku. Protruzja jest nieco większa. Najpoważniejsze są ekstruzja i sekwestracja, gdzie kawałek dysku się urywa od całości. Te najpoważniejsze uszkodzenia mają największe szanse na to, że się zmniejszą. Zatem jeśli zobaczycie na swoim opisie z badania MRI, „sekwestracja” badź „ekstruzja”. Nie popadajcie w panikę! Za kilka miesięcy będą mniejsze, bądź nie będzie ich wcale. Cały proces nazywa się spontaniczną regresją. Nie powinniśmy się przejmować występowaniem wypuklin. Po pierwsze nie wiąże się ich z bólami pleców. A po drugie duża szansa, że się zmniejszą.
Uwaga: Bardzo rzadko (około 2 procent przypadków przepuklin) pojawiają się objawy, które zmuszają do wizyty u neurochirurga! Są to: opadająca stopa; brak kontroli nad oddawaniem moczu/kału; impotencja oraz Mrowienie w kroczu i po wewnętrznej stronie ud. Jeśli jeden z tych objawów wystąpi należy niezwłocznie udać się do lekarza! Natomiast sam ból pleców bez powyższych objawów nie powinien nas przerażać.
Informacja o spontanicznym znikaniu wypuklin dyskowych pochodzi stąd: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25009200

Przeczytaj również

Pogorszyło mi się.

Przebieg rehabilitacji. Zdarza się, że pacjent skarży się, że terapia mu nie pomaga a nawet szkodzi. Co może być przyczyną? Nie…
WIĘCEJ

Zastrzyki nie pomagają na ból stawów.

Blokada sterydowa? Nie rób tego! Zastrzyki sterydowe nie powinny być leczeniem pierwszego rzutu. Zastosowanie kortykosterydów powoduje uszkodzenie kolagenu. Twoje więzadła…
WIĘCEJ

Dyski jak pasta do zębów.

„Wcisnął mi dyski.” - takie stwierdzenie to mit! Dysków nie da się wcisnąć. Dyski się nie wysuwają i nie wsuwają.…
WIĘCEJ