dyski

Dyski jak pasta do zębów.

Nie lubię, kiedy słyszę od pacjentów: „Byłem u kręgarza i ten wcisnął mi dyski.” – Nie lubię, bo wiem, że pacjent został wprowadzony w błąd. Może nawet oszukany. Stwierdzenie, że dyski można wcisnąć to mit! Dysków nie da się wepchnąć z prostej przyczyny: Dyski, czyli krążki międzykręgowe nie wysuwają i nie wsuwają. Jeśli jakiś terapeuta, czy kręgarz tak powiedział, najprawdopodobniej jest niedouczony lub oszukuje pacjentów. 

„Dyski nie wypadają” – Lorimer Moseley

Dysku nie da się wepchnąć! Nie pozwala na to jego struktura. Dysk to nie jest jakiś twardy krążek. Dysk międzykręgowy to silny chrzęstno-włóknisty, elastyczny pierścień z odrobiną gęstej galaretki w środku. Jest bardzo mocno przyrośnięty do kręgów nad i pod sobą. Zabezpieczony jest silnym więzadłem podłużnym i nie przesuwa się.


Uszkodzenie dysku (dyskopatia, wypuklina) polega na tym, że część tej galaretki ze środka (jądro miażdzyste) przeciska się przez szczeliny w otaczającym pierścieniu i wydostaje się na obwód. Trudno by było coś takiego wepchnąć do środka. Spotkałem się z porównaniem do wyciśniętej z tubki pasty do zębów. Niemożliwym jest wepchnięcie takiej pasty z powrotem. Nie jest, to może najszczęśliwsze porównanie, ale obrazuje jak to w środku kręgosłupa wygląda i jak trudność stoi przed kimś, kto miałby tej porcedury dokonać przez grubą warstwę skóry i mięśni. Niemożliwe!

Czasem po wizycie u znachora występuje pewne polepszenie. Chwilowa poprawa po zabiegu u kręgarza wynika z reakcji układu nerwowego na silny bodziec. Nie wynika z wciśniętego dysku. UWAGA! Efektem takiego zabiegu może być pogorszenie stanu zdrowia. Nie wiedzieć czemu, o tym kręgarze i chiropraktycy nie mówią, ale mówimy my – fizjoterapeuci. Nastawianie kręgosłupa może być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Mieliśmy w naszym gabinecie pacjentów cierpiących po wizycie u „nastawiacza”. Przestrzegamy i odradzamy! Chiropraktyka to nie jest fizjoterapia!

Dyskopatia jest naturalna.

Samej dyskopatii (uwypuklonego dysku) nie trzeba się obawiać. Trzeba ją traktować jako element naturalnego starzenia się kręgosłupa. Ma ją większość ludzi na świecie. Możemy mieć dyskopatie i żyć pełnią życia bez dolegliwości.

Filmik: Lorimer Moseley o krążkach międzykręgowych: DYSKI NIE WYPADAJĄ!

Przeczytaj również

rezonans magnetyczny

Jak zaoszczędzić na rezonansie magnetycznym?

Czy robić rezonans magnetyczny, gdy bolą plecy? Lepiej nie! Dostępne badania naukowe sugerują, że nie warto robić MRI (rezonans magnetyczny)…
WIĘCEJ
rehabilitacja kraków

Pogorszyło mi się.

Przebieg rehabilitacji. Zdarza się, że pacjent skarży się, że terapia mu nie pomaga a nawet szkodzi. Co może być przyczyną? Nie…
WIĘCEJ
blokada sterydowa

Blokada sterydowa szkodzi!

Blokada sterydowa? Odradzamy! Kilka słów wyjaśnienia: Zastrzyki sterydowe mają swoje miejsce w leczeniu bólu stawów, ale nie powinny być leczeniem…
WIĘCEJ