Dyski nie wypadają. Nie pozwala na to ich budowa. Nazwa „dysk” jest nieco myląca i może sugerować coś innego. To nie są twarde, śliskie krążki, które się przesuwają w jedną bądź drugą stronę. Krążki międzykręgowe, bo taka ich poprawna nazwa, zbudowane są z tkanki chrzęstnej.  Podobną tkankę mamy w małżowinie usznej. Krążki przyrośnięte są do kręgów. Są też zabezpieczone silnymi więzadłami w obrębie kręgosłupa.

 W toku naszego życia, u większości z nas, dyski ulegają pewnym zmianom degeneracyjnym. Zmiany te możemy później obserwować w badaniu MRI (rezonans magnetyczny). Nie mają one związku z bólem pleców. Po prostu są. Ból jest niezależny od nich. Mechanizm powstawania bólu jest inny.

Dyski nie wypadają!

 W opisie MRI zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych mają następujące nazwy:  bulging, protruzja, ekstruzja, sekwestracja. A bardziej po polsku: to wypukliny i przepukliny. Nazwy te są związane z wielkością/stopniem degeneracji krążka międzykręgowego.
Zmiany zwyrodnieniowe dysków są czymś zupełnie naturalnym. Powstają z wiekiem. Tak starzeje się kręgosłup. Można je przyrównać do zmarszczek na twarzy, bądź siwych włosów na głowie.
Dyski nie wypadają! Nigdy!
Dyski nie wypadają!
Tagi:            
Gabinet fizjoterapii Kinesis