Fizjoterapia to ćwiczenia

Rehabilitacja

Fizjoterapia.

Fizjoterapia i kilka o niej słów. „Rehabilitacja Kraków” to fraza, którą często wyszukuje się w internecie. Mało kto jednak wyszukuje hasło „rehabilitacja”, by zaznajomić się czym ona tak naprawdę jest. Z pomocą Wikipedii postanowiliśmy, to uzupełnić i tę wiedzę spopularyzować. Obecnie poprawną nazwą naszej profesji jest fizjoterapia. Jest to pojęcie szersze niż używane wcześniej „rehabilitacja”

Poniżej krótki rys historyczny:

Fizjoterapia (physical therapy, physiotherapy, PT) jest pojęciem nierozerwalnie związanym z „rehabilitacją medyczną„. Przez fizjoterapię rozumie się zespół metod leczniczych wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. Specjalistami z zakresu stosowania fizjoterapii są fizjoterapeuci.

Konfucjusz (VI/V w. p.n.e.) w swym systemie filozoficznym zwrócił uwagę na związek między odpowiednim ułożeniem ciała a uzyskiwanymi efektami profilaktycznymi i leczniczymi. Także starohinduska joga widziała w ćwiczeniach gimnastycznych i oddechowych środek do osiągnięcia równowagi psychofizycznej i lepszej wydolności organizmu. W Europie jako pierwszy, grecki lekarz Hipokrates (V/IV w. p.n.e.) zalecał gimnastykę obok codziennej higieny i prawidłowej diety. Rzymski lekarz greckiego pochodzenia Asklepiades z Bitynii (ok. 129-56 p.n.e.) w terapii stosował masaże i kąpiele. W starożytnym Rzymie Galen pisał o wpływie gimnastyki na rozwój ciała. Opisał i usystematyzował wady postawy.

W czasach nowożytnych w XIX w. nastąpił szybki rozwój tzw. gimnastyki leczniczej, od której wywodzi się pojęcie fizjoterapii (pojęcie rehabilitacji wprowadzono dopiero na początku XX w.). Od lat 40. XX w. obserwuje się dynamiczny rozwój metod fizjoterapeutycznych (terapia manualna, NDT-Bobath, Vojta, PNF i inne), a rozwój techniczny umożliwia powstawanie nowych technik fizykoterapii. Powstaje coraz więcej badań naukowych w tym obszarze, czyniąc fizjoterapię samodzielną dziedziną nauki. Ze względu na rosnącą złożoność oddziaływań oraz potrzebę węższej specjalizacji coraz częściej postuluje się wyodrębnienie fizjoterapii neurologicznej, fizjoterapii pediatrycznej, fizjoterapii geriatrycznej oraz fizjoterapii sportowej.

We wrześniu 2015 roku weszła życie ustawa o zawodzie fizjoterapeuty czyniąc nasz zawód samodzielnym.

Przeczytaj również

Wygodny materac

Materac – na jakim spać?

To pytanie, które pada w naszym gabinecie. Twardy, miękki, dopasowujący się do kształtu ciała? Jaki? Odpowiedź jest taka: Materac do…
WIĘCEJ
Postawa siedząca

Ból pleców a praca siedząca.

"Prawidłowa" postawa podczas siedzenia i pracy to temat, który jest sprawą często poruszaną w gabinecie. "Staram się siedzieć prawidłowo!", "Siedzę…
WIĘCEJ
rezonans magnetyczny

Jak zaoszczędzić na rezonansie magnetycznym?

Czy robić rezonans magnetyczny, gdy bolą plecy? Lepiej nie! Dostępne badania naukowe sugerują, że nie warto robić MRI (rezonans magnetyczny)…
WIĘCEJ