ostroga piętowa

Ostroga piętowa nie boli!

Często słyszymy w gabinecie: „Ostroga piętowa mnie kłuje!” To zdanie jest jednak fałszywe. W rzeczywistości zwapnienie w przyczepie rozcięgna podeszwowego, czyli owa ostroga nikogo nie kłuje. Ona tam po prostu jest. I nic ponad to!

Niestety nazwa schorzenia jest myląca. Powinno przestać się jej używać, gdyż wiele osób wyobraża sobie, że ten mały kolec ich drażni i powoduje ból, że się wbija się w tkanki pięty. Tak nie jest! Wiele osób ma taką narośl i nawet o tym nie wiedzą lub dowiadują się o niej przypadkowo.

W sytuacji, gdy boli pięta a na RTG widać mały dziobek (jak na zdjęciu) mówi się o „ostrodze piętowej”. Jednak, gdy nie go nie ma, wówczas lekarz używa sformułowania: „zapalenie rozcięgna podeszwowego”. A schorzenie jest dokładnie to samo: ból pięty.
Widoczny na zdjęciu „kolec” to w rzeczywistości mineralne związki wapnia, które odłożyły się w miejscu przyczepu tkanek miękkich do kości piętowej. Jest to sposób w jaki nasze ciało sobie z przeciążeniami. Tych miękkich tkanek, na zdjęciu RTG nie widać. Stąd wrażenie istnienia kłującego kolca.

Ostroga piętowa nie boli!

Zwapnienia ścięgien, czy dzioby kostne powstają też w innych miejscach naszego ciała. W więzadłach kręgosłupa, w obrębie ścięgien np: Achillesa lub mięśni barku. Po prostu takie jest życie i tak funkcjonuje ludzkie ciało. Ostroga, czyli zwapnienie nie kłuje i nie dziobie!
Ból pięty ma inne podłoże. W uproszczeniu jest to ból przeciążeniowy tkanek miękkich stopy. Może być to schorzenie długotrwałe i uciążliwe, ale w większości przypadków udaje się go pozbyć. Bólu nie będzie, ale kolczaste zwapnienie jednak zostanie.

Standardowe leczenie oparte jest na fizykoterapii. Głównie stosuje się ultradźwięki w połączeniu z lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jest to tzw: fonoforeza. I takie zabiegi mamy w ofercie gabinetu. Zalecamy również odpowiednie ćwiczenia i terapię manualną. Tak ból pięty można leczyć masażem.

Przeczytaj również

Wygodny materac

Materac – na jakim spać?

To pytanie, które pada w naszym gabinecie. Twardy, miękki, dopasowujący się do kształtu ciała? Jaki? Odpowiedź jest taka: Materac do…
WIĘCEJ
Postawa siedząca

Ból pleców a praca siedząca.

"Prawidłowa" postawa podczas siedzenia i pracy to temat, który jest sprawą często poruszaną w gabinecie. "Staram się siedzieć prawidłowo!", "Siedzę…
WIĘCEJ
rezonans magnetyczny

Jak zaoszczędzić na rezonansie magnetycznym?

Czy robić rezonans magnetyczny, gdy bolą plecy? Lepiej nie! Dostępne badania naukowe sugerują, że nie warto robić MRI (rezonans magnetyczny)…
WIĘCEJ