Dyski nie wypadają

Dyski nie wypadają!

Wokół „dyskopatia” narosło wiele mitów i nieporozumień. Mówi się, że komuś wypadł dysk. Na szczęście prawda jest mniej dramatyczna – dyski nie wypadają. Nie pozwala na to ich budowa. Sama nazwa „dysk” jest nieco myląca i może sugerować coś innego. To nie są twarde, śliskie krążki, które się przesuwają w jedną bądź drugą stronę. Krążki międzykręgowe, bo taka ich poprawna nazwa, zbudowane są z tkanki włóknistej.  Podobną tkankę mamy w ścięgnie Achillesa. Krążki są mocno przyrośnięte do kręgów. Z przodu i z tyłu są dodatkowo zabezpieczone silnymi więzadłami. W toku naszego życia, u większości z nas, dyski ulegają pewnym, naturalnym zmianom degeneracyjnym. Zmiany te możemy później obserwować w badaniu MRI (rezonans magnetyczny). Nie mają one związku z bólem pleców. Po prostu są. Ból jest niezależny od nich. Mechanizm powstawania bólu jest inny.

Dyski nie wypadają!

 W opisie MRI zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych mają następujące nazwy:  bulging, protruzja, ekstruzja, sekwestracja. A bardziej po polsku: to wypukliny i przepukliny. Nazwy te są związane z wielkością/stopniem degeneracji krążka międzykręgowego. Zmiany zwyrodnieniowe dysków są czymś zupełnie naturalnym. Dyskopatia jest normą u dorosłych ludzi. Powstają z wiekiem. Tak starzeje się kręgosłup. Można je przyrównać do zmarszczek na twarzy, bądź siwych włosów na głowie. Dyski nie wypadają! Nigdy!

Filmik: Dyski nie wypadają, do cholery!

Przeczytaj również

Wygodny materac

Materac – na jakim spać?

To pytanie, które pada w naszym gabinecie. Twardy, miękki, dopasowujący się do kształtu ciała? Jaki? Odpowiedź jest taka: Materac do…
WIĘCEJ
Postawa siedząca

Ból pleców a praca siedząca.

"Prawidłowa" postawa podczas siedzenia i pracy to temat, który jest sprawą często poruszaną w gabinecie. "Staram się siedzieć prawidłowo!", "Siedzę…
WIĘCEJ
rezonans magnetyczny

Jak zaoszczędzić na rezonansie magnetycznym?

Czy robić rezonans magnetyczny, gdy bolą plecy? Lepiej nie! Dostępne badania naukowe sugerują, że nie warto robić MRI (rezonans magnetyczny)…
WIĘCEJ