ul. Kazimierza Wielkiego 43
30-074 Kraków
Strona www stworzona przez Kinesis Fizjoterapia.
Czy robić rezonans magnetyczny, gdy bolą plecy? Lepiej nie!
Dostępne badania naukowe sugerują, że nie warto robić MRI (rezonans magnetyczny) czy RTG w przypadku zwykłego bólu pleców. Nie zaobserwowano bowiem związku między tym, co widać w obrazie MRI a stanem pacjenta. Korelacja między obrazem a objawami pacjenta jest żadna lub bardzo słaba. Zwyrodnienia i wypukliny dyskowe, które tam widać, występują u wszystkich ludzi, nie zależnie, czy skrażą się na jakieś dolegliwości, czy nie. Są widoczne zarówno u osób zdrowych i chorych. Są one naturalnym procesem „starzenia się” kręgosłupa. Powinno się je traktować bardziej, jak zmarszczki na twarzy, czy siwe włosy na głowie.
Oczywiście istnieją pewne wskazania do takiego badania: np.: wcześniejszy uraz, podejrzenie nowotworu lub występujące u pacjenta deficyty neurologiczne. Takie objawy bez problemu powinien wychwycić lekarz lub fizjoterapeuta podczas wywiadu i wówczas skierować na prześwietlenie. Sam ból pleców nie powinien być wskazaniem do rezonansu!Są badania, które pokazuję, że osoby, które zrobiły rezonans magnetyczny, dłużej zdrowieją. Zostają emocjonalnie straumatyzowani obrazem i opisem badania. Mają w sobie więcej obaw, co do stanu swojego zdrowia. Obawiają, że ich kręgosłup jest słaby. Jest to nieprawdą. Kręgosłup jest silny i wytrzymały!
Powyższe informacje na ten temat pochodzą stąd: badanie, które mówi, czy to co widać na prześwietleniu MRI jest istotne.
A tu więcej o tym, że rezonans bywa bezużyteczny przy bólach pleców a czasem powoduje pewne szkody i utrudnienia w leczeniu i rehabilitacji: Czy rezonans jest niepotrzebny, kiedy bolą plecy?
.