Kinesis fizjoterapia jest fajna.

Skontaktuj się z nami

info@kinesis-krakow.pl

tel: 12 44 55 322

kom: 504 149 059

Odwiedź  nas

ul. Kazimierza Wielkiego 43 

30-074 Kraków

Strona www stworzona przez Kinesis Fizjoterapia.

Rehabilitacja Kraków
Kot Stefan nie dba o pozycję siedzącą.

Praca siedząca a ból pleców.

02 sierpnia 2023

„Prawidłowa” postawa podczas siedzenia i pracy to temat, który jest sprawą często poruszaną w gabinecie. „Staram się siedzieć prawidłowo!”, „Siedzę prosto, a jednak mnie boli”. Czy rzeczywiście jest tak, że istnieje prawidłowa, dobra pozycja siedząca, która zabezpieczy nas przed bólem pleców?

 

Odpowiemy od razu: Nie żadnych dowodów, że siedzenie prosto, zgodnie z wytycznymi pana od BHP ochroni nas przed bólem. Zatem:

Jak siedzieć prawidłowo?

Przede wszystkim powinniśmy siedzieć wygodnie. Tak jak nam w danej chwili odpowiada. Możemy siedzieć zgarbieni, możemy założyć nogę na nogę, możemy oprzeć głowę na ręce. Im częściej, spontanicznie i naturalnie zmienimy ułożenie ciała, tym lepiej. Mięśnie nie lubią długotrwałych i statycznych obciążeń. Częsta zmiana pozycji podczas siedzenia zmniejsza szansę na ich przeciążenie i kontuzję.

Trudno jest wytrzymać kilka godzin w jednej pozycji. Ciało „domaga się” zmiany ułożenia. Dzieje się to naturalnie. Bez żadnych obaw można siedzieć niedbale. Wiemy, że za chwilę i tak zmienimy ułożenie ciała. Stąd też dopasowanie siedziska powinno odbywać się na podstawie tego, czy jest nam wygodnie. Wszystkie ergonomiczne ustawienia w fotelu lub całego stanowiska pracy mogą oczywiście pomóc w komforcie pracy, ale nie mają decydującego znaczenia, jeśli chodzi po powstawanie kontuzji pleców. Dopasowanie fotela jest jeszcze o tyle trudne, że każdy człowiek jest inny. Mamy różne preferencje, mamy różną budowę ciała. Są ludzie dłużsi i krótsi. Tędzy i szczupli. Różnią się między sobą długością kończyn. 

Jeszcze raz przypomnimy, że ważniejszy niż postawa ciała jest czas siedzenia. Nasze mięśnie nie przepadają za długotrwałymi statycznymi wysiłkami. Im częściej zmienimy pozycję tym lepiej. Zachęcamy do tego, żeby na fotelu wiercić się, zakładać nogę na nogę, przeginać na oparciu. Taka gimnastyka na krześle. Robić przerwy i często przechadzać się po biurze. To będzie pomagać. Porada pt „Siedzieć prosto się nie sprawdza.”

Ciekawostką jest, że zgarbiona pozycja to tzw. „energy-saver”. Mniej wysiłku potrzeba, żeby siedzieć zgarbionym. Ciało „wisi” na rozciągniętych więzadłach a mięśnie nie trzymają wyprostowanego ciała. Zmniejsza się szansa na ich przeciążenie. Siedź tak, jak czujesz a najlepiej jak najkrócej. 

Dla zainteresowanych bardziej naukowy wpis jest tutaj: https://trustme-ed.com/blog/the-science-behind-why-assessing-and-blaming-posture-for-pain-is-bs?fbclid=IwAR2ks6FHNFZMur76H9crEq4bthBS0Xu8qouPaZXD75ugfDf9Fp1DvEWxt2M