Kinesis fizjoterapia jest fajna.

Skontaktuj się z nami

info@kinesis-krakow.pl

tel: 12 44 55 322

kom: 504 149 059

Odwiedź  nas

ul. Kazimierza Wielkiego 43 

30-074 Kraków

Strona www stworzona przez Kinesis Fizjoterapia.

Rehabilitacja Kraków
Należy spać na wygodnym materacu. Wtedy pomagamy fizjoterapii pleców
Na jakim spać materacu?
26 sierpnia 2023

To pytanie, które pada w naszym gabinecie. Twardy, miękki, dopasowujący się do kształtu ciała? Jaki? Odpowiedź jest taka: Materac do spania powinien być wygodny. 🙂 Powinien być taki, że będziemy się na nim wysypiać.

Kształt poduszki i miękkość materaca ma znaczenie drugorzędne. To jak nasze ciało jest ułożone podczas snu nie ma dużego znaczenia. Reklamy poduszek ortopedycznych lub specjalnych materaców pokazujące idealne ułożenie kręgosłupa, nie odpowiadają prawdzie i sugerują, że istnieje jakaś zła i dobra pozycja. Wprowadza to nas klientów w błąd i powiela mit, że kondycja zdrowotna kręgoslupa zależy od jego ułożenia.

Wracając do materaca. Ktoś będzie wysypiał się na wygniecionym tapczanie, bo lubi na nim spać, a ktoś inny na materacu o kosmicznej technologii. Ważna dla nas jest przede wszystkim długość i jakość snu.Z badań nad snem wynika. że osoby, które mają niedostateczną jego ilość są bardziej narażone na dolegliwości bólowe lub infekcje górnych dróg oddechowych. Jeśli przez dłuższy czas śpimy krócej niż 7 godzin na dobę, zwiększamy sobie ryzyko występowania kontuzji, czy bólu pleców.Co ciekawe, wyczynowi sportowcy potrzebują tego snu jeszcze więcej. Uważa się, że ryzyko wystąpienia kontuzji rośnie, gdy wyczynowcy śpią mniej niż 8 godzin na dobę. 

Zdecydowanie korzystniej zadbać o higienę snu niż inwestować w ortopedyczne poduszki lub materace. O to kilka przykładów: Nie pracuj w sypialni. Nie korzystaj ze smartfona w łóżku. Weź prysznic przed snem. Przewietrz pokój, jeśli nie ma smogu. Idź spać, kiedy Cię zmorzy senność. Nie przeciągaj pójścia do sypialni. Nie pracuj w sypialni, Niech ten pokój kojarzy się ze snem i wypoczynkiem.

A wracając do pytania. Autor tego wpisu zainwestował kiedyś w wygodny materac i nie żałuje. 😉 Dobrej nocy!

Więcej o tym, jak ważny jest sen, można przeczytać tutaj: Insomia and pain.